Az okostelefonok és a Wikipedia terjedésével nőtt az aggodalom, hogy már nem lesz szükség könyvtárakra, könyves boltokra. De az alábbi szép és nagy könyvtárak a millenium után épültek.
A technika fejlődése sem tudta kiölni sok emberből a könyvek szeretetét: az illatuk, a fogásuk, a szép borító. Ez egy olyan érzés, amit egy e-book olvasó nem adhat vissza, noha annak is megvannak az előnyei.
Íme 10 nem mindennapi könyvtár:
Peckham Library, London
2000-ben nyitott meg, és az első évben közel fél millió ember látogatta.
Philological Library, Berlin
A tervezésnél első szempont az volt, hogy az épület nyugodt legyen és csendes; majd pedig a természetes fény. 2005-ben építették, vonalai hasonlítanak egy koponyára, így úgy is emlegetik, hogy "The Berlin Brain"
National Library, Riga
A lett könyvtár 2014-ben készült el, mikor Riga lett a Kultúra Európai Fővárosa.
Bibliotheca Alexandria- Egyiptom
Julius Caesar nem akarta felgyújtani a könyvtárakat, (csak a szomszédságában levő kikötőben a hajókat), de ez az akció hatalmas károkat okozott: körülbelül fél millió kézirat égett el.
2002-ben egy norvég tervező álmodta meg ezt a modern épületet: sok arab-francia nyelvű könyv található itt, 13 akadémiai kutató központ, 15 állandó kiállítás, sőt, még egy planetárium is! Évente 1.5 millió látogatót vonz.
Bradenburg University of Technology Library, Corrbus - Németország
2004-ben épült egy svájci tervező által ez a modernkori "Bábel torony", amit különböző nyelvű írásmódok betűi diszítenek.
Sir Duncan Rice Library, University of Aberdeen - Egyesült Királyság
II.Erzsébet királynő nyitotta meg 2012-ben ezt a 7 emeletes könyvtárat.
De Krook, Ghent- Belgium
Ez a város egy középkori metropolisz, ahol sok a diák: kilóg a régi emlékművek sorából ez a fém épület.
Library of Birmingham- Egyesült Királyság
Holland tervező keze munkáját dícséri ez a 10 emeletes épület, ahonnan szép kilátás nyílik a városra,és évente 2 millió embert vonz.
Seattle Central Library- USA
1997-ben indult egy program, hogy felélesszék Seattle 27 könyvtárát, és erre 200 millió dollárt szántak. Ennek az összegnek a fele ment el a fent említett könyvtárra, ami 2004-ben nyitott meg. 1.5 millió könyvét évente 2 millióan nézik meg.
Library and Learning Centre- Bécs
Az épület tervezője-Zaha Hadid Bagdadban született, Angliában nőtt fel, így a nyugati és keleti motívumokat egyaránt ötvözte munkásságában.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.