Minden, ami könyv

Utolsó kommentek:

Attilajukkaja 2018.01.23. 18:42:32

Nagyon cukik! :o)))

Bejegyzés: 17 könyvesbolti cica

2017.10.26. 06:49:59

@csillabella: Nekem a Gépzongora nem tetszett. Ez az első regénye, Vonnegut későbbi hangja teljesen elüt ettől, mert valóban regényszerű, nincs anekdotázás és mindenféle fura alakok, lehet, hogy az volt vele a gondom, hogy már ismertem a többit. Szóval ez nem jelent semmit, ez csak egy szubjektív vélemény :-)
Nálam a top 3 regény (vagy mi a csuda) tőle a Bajnokok reggelije, az Éj anyánk és persze Az ötös számú vágóhíd. Ezek közül a legkönnyebben befogadható szerintem az Éj anyánk (bár egyben ez a legnyomasztóbb is) - ráadásul ebből csinálták talán a legjobb filmadaptációt, nyilván, mert van egy normális történetszála, és a Vonnegutra jellemző abszurditás-groteszkáció ebben a regényben legfőképpen az alapszituációból következik.
Az első tőle a Hókuszpókusz volt, gimnazistaként olvastam, pontosan a megfelelő időben, egyből rajongó lettem (amúgy nem tartják kiemelkedő könyvének, ő sem tartotta, de hát az első mindig kitüntetett helyen lesz :-) ).
Esetleg ajánlom tőle a Virágvasárnapot, ami ugyan nem regény, hanem esszé(szerűsége)k, beszédek és egyéb rövidebb írások, viszont megérthető belőle, hogy miért volt annyira népszerű előadó (vagy hogy is mondják, amikor valaki beszédet tart diplomaosztókon és megnyitókon és rendezvényeken). Könnyed, szellemes, humoros, és ugyan néha a beszédnek az alkalomhoz semmi köze nem volt, de, azt hiszem, mindig tudott fontos dolgokat mondani a hallgatóságának. Vagy a novellái is könnyebben befogadhatóak (mármint az életében megjelentek, mert a hagyatékból előkerültek nem véletlenül maradtak az asztalfiókban, ő maga sosem akarta kiadatni őket, de hát az örökös...) - A hamvaskék sárkány például.

Összességében tőle nálam talán ez a sorrend:
1.) Bajnokok reggelije
2.) Virágvasárnap
3.) A hazátlan ember (bár szerintem ez már csak haladóknak való, olyan, mint egy pozitív hangoktól megtisztított Virágvasárnap, keserű, kiábrándult, komor)

Nem kell Passuth miatt szabódnod, nem kérem én számon :-)
Én általában egy-egy könyvvel úgy vagyok, hogy ha képbe kerül, és van kedvem, elolvasom, ha nincs, akkor hátrébb kerül az olvasnivalók listáján. Ami késik, nem múlik.

Bejegyzés: 12 irodalmi tetoválás

csillabella 2017.10.25. 20:49:58

@Tralfamador75: a Gépzongorát ajánlod tőle? Egy ideje szemezgetek vele... Az kiderült a képekből mi a kedvenc könyved tőle, de mi a top hármad mondjuk?
(A Passuthot sem felejtettem el, sorra kerül az is :) )

Bejegyzés: 12 irodalmi tetoválás

2017.10.25. 20:31:38

Ugyan tőlem nagyon távol áll a tetoválás, de azért egy-egy ilyenen elgondolkoznék:
www.contrariwise.org/wordpress/wp-content/uploads/2009/07/P7010820-768x1024.jpg

www.contrariwise.org/wordpress/wp-content/uploads/2012/06/monday1-1024x685.jpg

i.pinimg.com/originals/11/8b/00/118b0039e240b6bdab6f5d82b80392c4.jpg

inklit.weebly.com/uploads/2/6/2/8/26288692/7603457_orig.jpg

(lehet tippelni a kedvenc íróra :-D)

Vagy, ha már önállóan kellene megterveznem, akkor mondjuk a "Non cogitamus, ergo nihil sumus" ("Nem gondolkozunk, tehát semmik /sem/ vagyunk") feliratot varratnám magamra pergamenes hatással (Walter M. Miller, Jr. Hozsánna néked, Leibowitz!-ából).

Bejegyzés: 12 irodalmi tetoválás

2017.08.24. 07:49:06

Szívesen. Remélem, tetszeni is fog :-)
Szerintem eleve a címe zseniális. Kevés olyan könyvet tudok mondani, aminek a címe ennyire jó lenne, önmagában is figyelemfelkeltő. És szép. (És persze Passuth valahol meg is magyarázza.)
Amit előre tudni érdemes a regényről (a Molyon is általában megemlítik), hogy lassú könyv, sok leírással (ami miatt pláne érdekes, hogy nekem ennyire tetszett), tehát kell a ráhangolódás. Én valahogy gyorsan bevackoltam magam a történetbe, viszont az is igaz, hogy lassan haladtam vele (de nem is bántam).
Most visszatekintve valahogy Zsoldos Péter Viking trilógiáját az Esőisten rokonának érzem, persze főleg a Távoli tűz című középső (és leghosszabb) regényt.
Szóval... Majd elolvasom, milyennek találtad :-)

Bejegyzés: 20 probléma, amit csak a könyvek szerelmesei érthetnek

csillabella 2017.08.23. 19:23:17

@Tralfamador75: Annyira felkeltetted az érdeklődésem a Pasuth könyvvel kapcsolatban, hogy fel is vettem a bookancs-listámra. Majd ma pont egy könyvesboltban bóklásztam, mikor megláttam ezt a könyvet az akciós könyveknél, így be is szereztem egy példányt belőle! köszönöm! :)

Bejegyzés: 20 probléma, amit csak a könyvek szerelmesei érthetnek

dreamhotep 2017.08.23. 11:57:17

akinek el tudom magyarázni, hogy miért több, jobb, nagyobb, teljesebb, kielégítőbb élmény olvasni, mint mozgóképet nézni, annak nem kell elmagyarázni. vice versa

Bejegyzés: A könyvimádók 10 igazsága

neverest 2017.08.23. 10:40:27

Ezek után a könyv biztos maga a boldogság, attól nem leszek idegroncs. Helyesírást későn tanítanak manapság.

Bejegyzés: A könyvimádók 10 igazsága

ekat 2017.08.23. 08:51:02

És van, aki magyarul is megtanul a sok olvasástól....

Bejegyzés: A könyvimádók 10 igazsága

2017.08.23. 07:30:41

11.
Amikor neten megrendeltem Philip K. Dick Az ember a fellegvárban című könyvét, többször is megnéztem, hogy a zászlósat rendeljem meg, ne a jellegtelen borítósat; aztán amíg a kiszállításra vártam, folyton azon paráztam, hogy nehogy valami miatt (pl. kifogy a készlet) mégis a másikat küldjék.
Amikor megjött a csomag, még jobban parázva bontottam ki, hogy nehogy a másik legyen benne.
El sem tudom mondani, mekkora kő esett le a szívemről :-D

13.
Életem első Vonnegut-kötetét sosem kaptam vissza :-(

14.
Már olvasás közben a következőn gondolkodom. Hallgatok az intuícióra, sokszor "megérzés" alapján választok. Akkor van gond, ha nem találok semmi olyat itthon, amihez épp kedvem lenne. Ilyenkor irány a net, vagy az antikvárium, hogy mielőbb találjak valami olvasnivalót, nehogy elteljen egy nap is olvasás nélkül :S (és ilyenkor jön nálam is az 1. pont :-D )
Azt veszem észre, hogy általában bejönnek a megérzések. (Volt olyan, hogy örökölt könyvet kezdtem el olvasni, mert egyszerűen megszólított -- és milyen jól tettem, hogy hallgattam rá: ez volt Passuth Lászlótól az Esőisten siratja Mexikót. A címe kiskölök korom óta előttem volt, de azt gondoltam, sosem olvasom el, mert a történelmi regények nem igazán jönnek be. Aztán azon kaptam magam, hogy sajnálom, hogy a végére értem, és talán a 10 legjobb könyvélményem közé tartozik, annak ellenére, hogy talán kissé nagyvonalú volt Cortésszel.)

Én a magam részéről mondanék még egy gondot: ha nagyon érdekel egy könyv, de nem jó az illata :S
Van az úgy, hogy bizony érdekesnek ígérkezik egy könyv a témája/stílusa/bármi miatt (például jó a borítója :-D ), de beleszagolva nem tetszik, amit érzek. Akkor valahogy félre kell tennem a orr-előítéletemet.

Bejegyzés: 20 probléma, amit csak a könyvek szerelmesei érthetnek

Jager_ 2017.08.23. 07:29:16

A könyvek és az olvasás színesebbé teszik az életet.

Bejegyzés: A könyvimádók 10 igazsága

Jager_ 2017.08.19. 22:00:52

Nagyon érdekes, tetszetős, különleges. Szívesen kézbe venném.

Bejegyzés: Liliputi könyvtár: miniatűr könyvek, amik giga áron keltek el

Válasszunk · http://valasszunk.blog.hu 2017.08.01. 14:02:16

@Giggsy: Ha csak ennyi lenne a baja a könyvnek, akkor igazuk lenne azoknak akik védik. DE(!) a könyv baja tipikusan az, hogy amíg az ember minden marhaságot elhisz az írónak és sok mindent hajlamos realitásként elfogadni, addig a történet, ha lassú is az elején, de valamennyire még megy. A gond akkor jön, amikor felmerül, hogy "nézd már, ez a könyv úgy kritizálja a technikai fejlődést, hogy nem is érti a szerző mit kritizál". Minél inkább kilóg a lóláb, annál inkább más erősségeknek kellene megmentenie a könyvet, a történetet. Nos ilyen esetben zavaró a lassúság, sok egy dimenziós, ötlettelen karakter.

Ami fontos: Izoláció, harc a túlélésért, kellően erős ellenfelek, és a "mindenki kötődik a dinoszauruszukhoz" helyzet kihasználása. Ezt a film érdekesebb karakterekkel, state of art látványvilággal párosította. Egyik helyen sincs nagy, izgalmas, hiteles történet. De míg a filmnél a mentő körülmények miatt erre csak legyint az ember "nem is vártunk mást, és így is jó a film" alapon, addig a könyv esetében a többi hiba mellett....

Bejegyzés: 11 film, ami jobb, mint a könyv, amiből készült

midnightcoder2 2017.08.01. 07:54:00

+1 a Jurassic Park-hoz. A film sem rossz, de az Őslénypark kategóriákkal jobb. Persze ez törvényszerű is: egy filmbe nem lehet belesűríteni egy könyv tartalmát.

Bejegyzés: 11 film, ami jobb, mint a könyv, amiből készült

eßemfaßom meg áll 2017.07.31. 23:17:42

A kis hableányból sokkal jobb a japán mint a dizninyál edisön

Bejegyzés: 11 film, ami jobb, mint a könyv, amiből készült

Magister_ 2017.07.31. 16:21:32

A szerelmünk lapjai kivétel, az könyvben a jobb. Egyébként látványfilmeket nem érdemes könyvalakban "megmérni" pont azért mert látványként nem versenyezhetnek az írott formával. Így a Jurassic park és a Cápa természetes, hogy filmben jobb.

Bejegyzés: 11 film, ami jobb, mint a könyv, amiből készült

fillérbaszó vadász 2017.07.31. 14:05:53

És ami könyvben is szar és filmben is,. Szürke ötven árnyalata (bár a könyvet nem olvastam, de e film az hihetetlenül szar lett.)

Bejegyzés: 11 film, ami jobb, mint a könyv, amiből készült
süti beállítások módosítása